CK Periscope - logo
Vyhledat zájezd

ZÁJEZDY

TRAJEKTY

Země

nerozhoduje

Dánsko

Estonsko

Faerské ostrovy

Finsko

Grónsko

Irsko

Island

Laponsko

Litva

Lotyšsko

Norsko

Norsko - Fjordy

Norsko - Lofoty

Pobaltí

Rusko

Skotsko

Špicberky

Švédsko

Albánie

Andalusie

Anglie

Arménie

Azory

Bosna a Hercegovina

Česko

Egypt

Gruzie

Indie

Itálie

Izrael

JAR

Jordánsko

Kanada

Kanárské ostrovy

Kazachstán

Kostarika

Kypr

Madagaskar

Madeira

Mongolsko

Nepál

Omán

Polsko

Portugalsko

Řecko

Slovensko

Slovinsko

Španělsko

Švýcarsko

Tanzánie

USA


Typ zájezdu

Poznávací

Poznávací s turistikou

Pobytový s výlety

Zájezd 55+

Svět s průvodci Periscope

Eurovíkendy

Zimní

Uzavřená skupina

Odjezd od

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

leden

únor

březen

duben

květen

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

2021

2022

2023


Rozšířené vyhledáváníRozšířené vyhledávání zájezdů

VYHLEDAT ZÁJEZDY
KALENDÁRIUM ZÁJEZDŮ

CK Periscope Skandinávie - kontakt    CK Periscope Skandinávie - facebook     CK Periscope Skandinávie - skype    CK Periscope Skandinávie - youtube

tel.: 542 213 346

Chci dostávat informace
Chci zadat GDPR souhlas
 

Země

nerozhoduje

Finsko

Grónsko

Island

Lotyšsko

Norsko

Skotsko

Špicberky

Arménie


Vyhledat trajekty

DOPORUČUJEME

29 let to spolu táhnem

Vyhledat zájezdy

Vyhledat individuální služby

Úvod » Rozhovory- známé osobnosti a průvodci  » Rozhovor průvodkyně CK Periscope MONIKA FROLÍKOVÁ

Rozhovor průvodkyně CK Periscope MONIKA FROLÍKOVÁ


Norsko? Krásná příroda plná superlativ

 

Průvodce je ten, kdo z velké části rozhoduje o tom, zda se vrátíte ze zájezdu spokojeni, či nikoli. CK Periscope spolupracuje s těmi nejlepšími. Představujeme vám jednu z nich – Moniku Frolíkovou, která naše zájezdy doprovází už 15 let, a to nejčastěji do Norska.

 

Kdy jste se s Norskem poprvé seznámila a proč jste si vybrala pro průvodcování právě tuto zemi?

Vystudovala jsem analýzu potravin na VŠCHT v Praze a v létě roku 1991 jsem během studií poprvé navštívila Norsko. Následující rok jsem studovala norštinu na FFUK v Praze, a protože jsem chtěla uplatnit své znalosti v praxi, odjela jsem na rok do Norska jako au-pair. Byl to zajímavý, nelehký a krásný rok. Navždy se mi vryl do paměti pohled na norský fjord Storfjord a farmy nad fjordem. Během svého pobytu jsem využila každou volnou chvíli k cestování po téhle nádherné zemi. Podnikla jsem například i cestu lodní pobřežní linkou Hurtigruten z města Ålesund do městečka Kirkenes a zpět. S tanečním kroužkem jsem se zase zúčastnila Mezinárodního týdne tanců v Bergenu. Poznala jsem zkrátka norské reálie na vlastní kůži a dodnes jsem se s rodinou, u níž jsem tehdy pracovala, i s dalšími norskými přáteli stále v kontaktu. Po návratu jsem dokončila studia na VŠCHT a po absolvování průvodcovského kurzu jsem začala pracovat jako průvodce českých turistů po Norsku. Pro CK Periscope Skandinávie pracuji od roku 2002. 

Už 15 let provázíte i zájezd nazvaný Nejkrásnější norské fjordy. Čím je jedinečný? 

Tenhle zájezd opravdu patří k evergreenům, které se nikdy neomrzí. A čím je jedinečný? Asi tím, že při něm spatříte a poznáte to nejtypičtější, co dělá Norsko Norskem – budete projíždět sevřenými údolími, překonávat horské masivy po klikatých úzkých silničkách, poplujete lodí po hlubokých norských fjordech jako kdysi vikinští bojovníci. Uvidíte desítky bělavých vodopádů padajících z vysokých skal a hor do hlubokých údolí a fjordů, budete žasnout nad modrou barvou některého ze splazů největšího norského ledovce Jostedalsbreen, obdivovat staré farmy nad fjordy s trávou na střechách a přitom přemýšlet nad nelehkým životem jejich obyvatel. Velkým zážitkem pro vás bude i norská architektura – ta z dávné minulosti, pro niž jsou typické sloupové kostely a vikinské lodě, ale i ta nejmodernější, kterou symbolizuje například budova Opery v hlavním městě Oslo nebo skokanský můstek Holmenkollen. Při tomto zájezdu ale blíže poznáte i norskou kuchyni – ochutnáte například speciality ze sušeného rybího masa, hnědý sýr brunost i zdejší vynikající marmelády.

Která místa v Norsku patří podle vašich zkušeností mezi klienty CK Periscope k nejoblíbenějším?

 Určitě sem patří hluboká údolí, jako je Romsdalen s nejvyšší kolmou stěnou v Evropě Trollveggen a horským hřbetem Romsdalseggen, údolí Isterdalen s legendární horskou silnicí Trollstigen nebo údolí Nærøydalen s horskou silnicí Stalheimskleiva. Nezapomenutelné zážitky skýtají i Západonorské fjordy – například Storfjord se svým nejznámějším ramenem Geirangerfjord, nejdelší norský fjord Sognefjord s nejužším ramenem Nærøyfjord nebo fjord Lysefjord se skalní formací Preikestolen známou jako Kazatelna. Ve výčtu nejatraktivnějších míst nesmí chybět ani největší pevninský ledovec Jostedalsbreen se svými splazy Nigardsbreen či Briksdalsbreen a také horské silnice, jako je Sognefjellveien v podhůří největšího skandinávského pohoří Jotunheimen, nebo silnice Snøveien s vyhlídkovou plošinou Stegastein. Ale těch nádherných míst je v Norsku asi tolik, co pohledů oknem z autobusu do krajiny…  

Bohužel stále je dost rozšířený názor, že v Norsku je zima a pořád jen prší… 

Počasí v Norsku je velmi pestré, stejně jako u nás, a ovlivňuje jej vzdálenost od moře, nadmořská výška a samozřejmě roční období. Do Norska opravdu nejezdíme za horoucím létem a rozžhavenými plážemi. Zato sem jezdíme za krásnou přírodou plnou superlativ, jako jsou největší, nejhlubší, nejkrásnější. Obecně platí, že teploty v letních měsících jsou v Norsku o něco nižší, než u nás. To ale neznamená, že například v hlavním městě Oslo nebo na západním pobřeží Norska se nemůžete setkat s teplotami kolem 25 °C. Při těchto teplotách se Norové koupou v jezerech a ve fjordech a vystavují se slunečním paprskům. Během 23 let, kdy Norsko navštěvuji jako průvodce, jsem ještě nezažila zájezd, který by propršel. A mnohokrát jsem se procházela slunným Bergenem, který je deštěm pověstný... 

Zájezdy CK Periscope do Norska si často vybírají lidé středního a staršího věku - čím jsou pro ně zajímavé?

Lidé si dnes mohou koupit knižní průvodce, půjčit si auto a vydat se poznávat krásy Severu podle svého. Ale střední a starší generace je už přece jen zvyklá na určitý druh pohodlí, kdy se nemusí starat o dopravní prostředek, zajišťovat si stravu a nocleh a ještě hledat všechny informace o místech, jimiž právě putuje. Při individuálním putování je také nezbytná znalost cizího jazyka. Pro střední a starší generaci je zkrátka pohodlnější vybrat si zájezd dle nabízených lokalit, časových a finančních možností a svěřit se do rukou specializované cestovní kanceláře, jež spolupracuje se zkušenými a ověřenými průvodci, kteří „své“ oblíbené země znají do detailů. Navíc, pokud má klient během cesty nějaký problém (např. se zavazadly či zdravotní), vždy se může obrátit na průvodce, který mu pomůže.CK Periscope má širokou nabídku pro střední a starší klientelu, která se nežene za sportovními výkony, ale cestuje za poznáním země a chce vidět a zažít od každého trochu. Vidět města s kulturními nabídkami, zajímavá místa spojená s historií země, projíždět takřka neobydlenými místy a také uskutečnit procházky krásnou a mnohdy ohromující přírodou.

Norsko už ale dávno není jedinou destinací, kam jezdíte jako průvodkyně. Dojakých dalších zemí se s vámi klienti můžou vydat a čím jsou pro vás tatomísta zajímavá?

Mám ráda severské země, jsou to cílové destinace, které jsou mi blízké svýmnaturelem. Zemí mého srdce je Norsko, ale klienti se se mnou mohou podívat ido Švédska, Dánska a na Island. Každá země je něčím zajímavá a specifická,vyniká nad ostatní země. Dohromady ale tyto země tvoří celek, stejně jakojednotlivé díly puzzle tvoří obraz. Pokud se klientům na severu Evropy líbí,doporučuji navštívit další země, aby si ucelený pohled na sever Evropyudělali sami, stejně jako já. A věřím, že budou spokojeni.


DESTINACE SKANDINÁVIE
DESTINACE SVĚT

Austrálie

Azory

Gruzie

Kanada

Madeira

Omán

Peru

Portugalsko

Španělsko

USA

KONTAKTY

Periscope travel s.r.o.

Smetanova 9, 602 00 Brno

tel.: +420 542 213 346

e-mail: periscope@periscope.cz

 

TRAJEKTY: tel: 542 213 349

e-mail: trajekty@skandinavie.cz

UBYTOVÁNÍ: tel.: 542 213 348

e-mail: ubytovani@skandinavie.cz

PŘEDNÁŠKY

 

Měna pro zobrazení cen

Zobrazit ceny v €

 

Smluvní prodejci

Vstup pro prodejce