CK Periscope - logo
Vyhledat zájezd

ZÁJEZDY

TRAJEKTY

Země

nerozhoduje

Dánsko

Estonsko

Faerské ostrovy

Finsko

Grónsko

Irsko

Island

Laponsko

Litva

Lotyšsko

Norsko

Norsko - Fjordy

Norsko - Lofoty

Pobaltí

Rusko

Skotsko

Špicberky

Švédsko

Albánie

Andalusie

Anglie

Arménie

Azory

Bosna a Hercegovina

Česko

Egypt

Gruzie

Indie

Itálie

Izrael

JAR

Jordánsko

Kanada

Kanárské ostrovy

Kazachstán

Kostarika

Kypr

Madagaskar

Madeira

Mongolsko

Nepál

Omán

Polsko

Portugalsko

Řecko

Slovensko

Slovinsko

Španělsko

Švýcarsko

Tanzánie

USA


Typ zájezdu

Poznávací

Poznávací s turistikou

Pobytový s výlety

Zájezd 55+

Svět s průvodci Periscope

Eurovíkendy

Zimní

Uzavřená skupina

Odjezd od

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

leden

únor

březen

duben

květen

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

2021

2022

2023


Rozšířené vyhledáváníRozšířené vyhledávání zájezdů

VYHLEDAT ZÁJEZDY
KALENDÁRIUM ZÁJEZDŮ

CK Periscope Skandinávie - kontakt    CK Periscope Skandinávie - facebook     CK Periscope Skandinávie - skype    CK Periscope Skandinávie - youtube

tel.: 542 213 346

Chci dostávat informace
Chci zadat GDPR souhlas
 

Země

nerozhoduje

Finsko

Grónsko

Island

Lotyšsko

Norsko

Skotsko

Špicberky

Arménie


Vyhledat trajekty

DOPORUČUJEME

29 let to spolu táhnem

Vyhledat zájezdy

Vyhledat individuální služby

Úvod » Rozhovory- známé osobnosti a průvodci  » Rozhovor - průvodce CK Periscope TOMÁŠ HÁJEK

Rozhovor - průvodce CK Periscope TOMÁŠ HÁJEK

Senja – fantastický kus Norska daleko na severu


Průvodce je ten, kdo z velké části rozhoduje o tom, zda se vrátíte ze zájezdu spokojeni, či nikoli. CK Periscope spolupracuje s těmi nejlepšími. Představujeme vám jednoho z nich – Tomáše Hájka, který naše zájezdy doprovází už 14 let, a to nejen do Norska, ale třeba také do Ománu..

 

Kdy jsi začal jezdit jako průvodce pro CK Periscope a do jakých zemí se s tebou klienti můžou podívat?

 Už je to nějaký pátek, poprvé jsem byl s Periscopem v roce 2004 v Norsku. Od té doby šediny přibyly, ale elán zatím nevyprchal!          S Periscopem vyrážím nejčastěji do severských zemí, do Norska, do Finska nebo na Island. Poměrně často mířím také na portugalskou Madeiru. A zájezdy vedu i do Kanady nebo třeba do Ománu.

Právě ses vrátil z Norska. Kde jsi byl tentokrát a s jakými dojmy se vracíš?

Jsem ještě plný dojmů ze zimního Norska za polárním kruhem. Druhým rokem jsem vedl pro Periscope lednový zájezd na norský ostrov Senja, fantastický kus Norska daleko na severu. Stejně jako loni jsme viděli nádhernou polární záři – tohle je totiž jedno z nejlepších míst na planetě Zemi, kde se dá tento přírodní fenomén pozorovat. Pochopitelně záleží na počasí, nelze ji bohužel na obloze jen jednoduše „zapnout“! Ale Senja toho může nabídnout mnohem více, úžasná panoramata hor v zimních barvách, jízdu se psím spřežením, projížďky lodí s možností pozorovat kosatky nebo třeba orly. A kromě toho se nocuje v nádherných apartmánech doslova „na konci světa“ v přímořské osadě Mefjordvær. Každý den nás tu zásobovali čerstvými rybími specialitami. Heslo resortu Mefjord Brygge je „kde končí cesta, dobrodružství začíná“. A tady to přesně sedí, cesta zde končí, do prvního většího města je to hodinu a půl autem. Navíc díky Golfskému proudu tady bude nejčastěji do minus pěti stupňů, takže žádná Arktida! V Norsku jsem byl už opravdu mnohokrát, ale tady zůstávám s otevřenou pusou koukat na tu nádheru zas a znova.

Kdy je podle tebe nejlepší jet do Norska a proč? Kde se tobě osobně nejvíc líbí?

Tohle je pro „norofily“ záludná otázka, abych neodpověděl jen „kdykoliv“ a „všude“. Zkusím to tedy trochu rozvést. Vždycky jsem na svých přednáškách říkal lidem, že do Norska je potřeba jet minimálně dvakrát. Poprvé do jihozápadní oblasti fjordů, vodopádů, ledovců a úžasných hor a podruhé za polární kruh na souostroví Lofoty a Vesterály. Poté, co jsem byl loni poprvé na ostrově Senja v lednu, tak jsem musel v tomto směru přednášky poupravit: minimálně třikrát! A potřetí do zimní norské krajiny za polární září a zimními aktivitami ve fascinující přírodě. Jinak samozřejmě ta hlavní turistická sezóna v Norsku bude od června do září. Já mám z téhle doby asi nejraději barevný norský podzim, zvláště když se mi povede trefit kombinaci vstřícného počasí a k tomu prvního sněhu na kopcích, to vytváří pro pozorovatele dokonalou paletu barev.

Norsko má pověst drahé země, přesto sem cestuje stále více lidí. V čem může být v tomto směru výhoda, když klient jede s CK, oproti tomu, když cestuje individuálně?

 Že Norsko není zrovna laciný kraj, to nebudu rozporovat. Na vysokou cenovou hladinu na severu ale jezdí Češi a Slováci často již dobře připraveni. Když budete chtít hodně ušetřit, můžete spát pod stanem nebo v jednoduchých chatkách a vařit si sami. Ale ne pro každého je toto ideální způsob, jak trávit dovolenou, a pak může být tím správným řešením vydat se do Norska s cestovkou. Když jsem jel poprvé do Norska sám, tak to bylo super, země mě nadchla a rozhodně jsem se tam chtěl vrátit. Pak mě vzal mezi sebe Periscope a já mohl tuto zemi objevovat dále a dále. Nejprve jsem jel s Periscopem na zkušenou jako pozorovatel, projížděl jsem podobnými místy jako předtím sám, ale viděl jsem toho najednou mnohem více – různé odbočky, vyhlídky, nejlepší pěší túry. Norsko je obrovská země,  v průvodcích a cestopisech si přečtete, že je to všude pěkné… Ale jak si trasu naplánovat, abyste si toho užili co nejvíc a přitom spoustu času nepromarnili dlouhými přejezdy anebo prostoji? V Periscopu dělají lidé, včetně jejího majitele Petra Buriana, kteří tuhle zemi nejenom znají, ale dovedou ji i kriticky zhodnotit, vybrat spousty alternativ napasovaných na individuální přání cestovatelů. Takže i pro tyto klienty může být zajímavou variantou nechat si připravit itinerář cesty na míru.

Jaká cesta tě čeká v nejbližší době, a máš nějakou destinaci, o které zatím jenom sníš?

Hodně se snažím mezi svými známými propagovat Omán, čistou, zcela bezpečnou a mimořádně zajímavou zemi na arabském poloostrově vedenou moudrým sultánem Qaboosem. Pojeďte se s námi do Ománu podívat v listopadu a uvidíte! Já tam budu trávit zhruba měsíc z letošní zimy a myslím, že je vhodná doba tuhle zemi objevit ještě předtím, než tak učiní záplavy turistů. Na seznamech top světových destinací se totiž Omán v posledních letech objevuje stále častěji. Cestovatelských snů je spousty. Mám rád oblasti hornaté a zelené nebo jinak barevné fotogenické krajiny. V létě se chystám na Aljašku. Hodně by mě lákala třeba Namibie, Kostarika nebo Réunion, jednou bych si rád procestoval také Austrálii nebo Patagonii.


DESTINACE SKANDINÁVIE
DESTINACE SVĚT

Austrálie

Azory

Gruzie

Kanada

Madeira

Omán

Peru

Portugalsko

Španělsko

USA

KONTAKTY

Periscope travel s.r.o.

Smetanova 9, 602 00 Brno

tel.: +420 542 213 346

e-mail: periscope@periscope.cz

 

TRAJEKTY: tel: 542 213 349

e-mail: trajekty@skandinavie.cz

UBYTOVÁNÍ: tel.: 542 213 348

e-mail: ubytovani@skandinavie.cz

PŘEDNÁŠKY

 

Měna pro zobrazení cen

Zobrazit ceny v €

 

Smluvní prodejci

Vstup pro prodejce