



ŠPICBERKY A ZEMĚ FRANTIŠKA JOSEFA - expediční plavba
Poznávací, Pobytový s výlety












Holandská společnost Oceanwide Expeditions připravila na srpen roku 2022 unikátní plavbu se svým novým polárním plavidlem Hondius. Tato ambiciózní expedice do nejzajímavějších míst Špicberků a na několik ostrovů Země Františka Josefa vám nabídne příležitost spatřit jinak těžce dostupnou exotickou arktickou divočinu. Poznáme domov ledových medvědů, velryb grónských, mrožů, mnoha druhů tuleňů a nespočetné množství druhů mořských ptáků. Navštívíme také pozůstatky historických expedic z 19. století. Nenechte si ujít příležitost zúčastnit se této jedinečné plavby.
Ubytování ve čtyřlůžkových kajutách, dvoulůžková kajuta je za příplatek. Pokud si rezervujete jen jedno lůžko ve čtyřlůžkové kajutě, budete ubytováni s osobami stejného pohlaví.
TERMÍNY ZÁJEZDŮ
Termín | Délka | Cena | Nástupní místa | Poznámka | Rezervace |
---|
CENA OBSAHUJE:
- letenku z Prahy, Vídně nebo blízkého evropského letiště do Longyearbyenu a zpět, včetně případného tranzitního noclehu v Oslo, v hodnotě 15 000 Kč / osoba
- transfer z letiště do přístavu a zpět
- plavbu lodí Hondius
- 1 x ubytování ve čtyřlůžkové kajutě
- veškeré jídlo (plná penze) na lodi, včetně kávy a čaje
- program vedený přírodovědci (angličtina)
- aktivity a exkurze mimo loď, včetně výletů na člunech zodiac
- zapůjčení sněžnic a expedičních holínek
- přístavní poplatky a daně
- informační servis před cestou
- cestovní pojištění Generali Česká pojišťovna (léčebné výlohy, storno 80%) a pojištění CK pro případ úpadku
- anglicky mluvící průvodce
CENA NEOBSAHUJE:
- českého průvodce
- poplatky za víza a případné vstupní a výstupní poplatky
- poplatky na lodi za prádelnu, nápoje jiné než podávané s jídlem (bar), připojení k internetu
- spropitné pro personál lodi
PŘÍPLATKY:
- příplatek (dvoulůžková kajuta, příplatek za osobu): 69 000 Kč
PŘÍPLATKY NA VYŽÁDÁNÍ:
- pojištění na storno zájezdu s krytím 100 pct stornopoplatků
- 1 lůžková kajuta
POZNÁMKY:
- Před podpisem smlouvy o zájezdu bude klient seznámen s všeobecnými smluvními podmínkami pořádající společnosti.
- Na zájezd se vztahuje pouze věrnostní sleva.
Tento zájezd není vhodný pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.
MINIMÁLNÍ POČET ÚČASTNÍKŮ VE SKUPINĚ: 2
zájezdu
k zájezdu
zájezdu
ubytování
pojištění
doklady
1. den: Letecký transfer z Prahy do Norska, tranzitní nocleh.
2. den: Naše arktické dobrodružství začíná na norském souostroví Špicberky, kam se přepravíme letecky. V případě nenavazujících leteckých spojů budeme odlétat již předcházející den večer a přenocujeme v hotelu v Oslo. Po příletu se nalodíme na m/v Hondius a v 16:00 vyplujeme z Longyearbyenu. Budeme doufat, že se na cestě dočkáme prvních pozorování mořských ptáků a mořského života.
3. a 4. den: Další dva dny strávíme plavbou na východ. Prozkoumáme hranici trvalého výskytu rozsáhlých ledových ker severně od Špicberků. Zde bychom mohli pozorovat tuleně, velryby, mořské ptáky, a dokonce i lední medvědy.
5. den: Dnes se již přiblížíme k ruské základně Nagurskoje na ostrově Alexandřina země, patřící již k souostroví Země Františka Josefa. Ostrov byl pojmenován na počest Alexandry Dánské, která se sňatkem stala britskou princeznou a později královnou. Z lodi si prohlédneme ruskou základnu v Nagurskoje, ale nepřistaneme tam. Poté, co získáme povolení z Ruska, přivítáme na palubě čtyři průvodce / inspektory z Národního parku Ruská Arktida. Tento NP je největším v Rusku (88 000 km2) a rozkládá se v Archangelské oblasti v severní části ostrova Nová země a na ostrovech Země Františka Josefa. Dnešním cílem bude přistání na jižní části ostrova Arthur, kde je pozorování ledních medvědů již pravděpodobné.
6. den: Cílem dnešní plavby je ostrov Rudolf, nejsevernější ostrov souostroví. Zastávku plánujeme poblíž opuštěné ruské stanice v zátoce Teplitz, kde si budeme moci připomenout italské a americké výpravy z přelomu 19. a 20. století. Pokusíme se přistát také na mysu Fligely, nejsevernější pevnině v Eurasii. Pořadí těchto návštěv můžeme být změněno.
7. den: Vyplouváme na jih, na dosah ostrova Apollonov, k jehož břehům se přiblížíme na expedičních nafukovacích člunek zodiac. Na březích ostrova se nachází velké kolonie mrožů. Jakcsonův ostrov byl pojmenován na počest anglického polárníka F. G. Jacksona, který tuto oblast se svou expedicí prozkoumal. Na Norském mysu Jacksonova ostrova bude naším cílem navštívit místo, kde přezimovali v letech 1895 - 1896 Fridtjof Nansen a Hjalmas Johnasen poté, co se jim nepovedlo dosáhnout s lodí Fram severního pólu. Zbytky jejich chaty dosud existují. Později se zamíříme na jihovýchod od Zieglerova ostrova a dále na jih úzkými úžinami s velkolepými scenériemi.
8. den: Na ostrově Champ na mysu Terst plánujeme výlet do geologicky pozoruhodné oblasti na pobřeží, kde se nachází sférické kamenné útvary. Velikost kamenných koulí je od několika centimetrů do několika metrů a jejich původ je stále předmětem zkoumání vědců. Následně v kempu Ziegler na Alger Island si prohlédneme pozůstatky amerických expedic (mimo jiné) ze začátku minulého století. Tato krásná oblast je obklopena hornatými ostrovy, které se pyšní působivými čely ledovců, spadajícími do moře.
9. den: Brzy ráno dorazíme k impozantnímu útesu Rubini Rock v zálivu Tikhaya na ostrově Hooker Island, kde můžeme spatřit kolonie mořských ptáků, jako jsou alkouni tlustozobí a obecní, alkouni malí, buřňáci a racci. V této oblasti můžeme také pozorovat tuleně vousaté, tuleně grónské nebo grónské velryby.
Důležitým místem v historii polárního průzkumu je mys Flora na ostrově Northbrook. Před více než stoletím zde mělo své základny několik expedic. Na útesech za Cape Flora se nachází velké kolonie alkounů tlustozobých. Pozorování mladších ptáků, kteří se pokoušejí klouzat se ze skalních říms do moře, je vzrušujícím zážitkem. V zálivu Günther budeme mít možnost se opět nalodit na čluny a vydat se k dalšímu z míst s hojným výskytem mrožů. Pokud by bylo přistání na mysu Flora obtížné kvůli silnému vlnobití, pokusíme se přistát na Bell Island poblíž Eira Lodge, stanice britského průzkumníka Benjamina Leigha Smitha z 19. století.
10. den: Ráno se vrátíme do Nagurskoje. Zde opustí loď naši čtyři průvodci z Arktického národního parku. Poté již nabereme západní kurz směr Špicberky.
11. den: V nejsevernější oblasti souostroví Svalbard leží ostrovní skupina známá jako Sjuøyane, což v překladu znamená „sedm ostrovů“. Zde plánujeme přistát na rozeklaném ostrově Phippsøya, kde budeme mít další možnost k pozorování mořských savců, zejména mrožů.
12. den: Dnes se plavíme do Krossfjordu na hlavním ostrově Špicberků, kde proplujme neuvěřitelně malebnými alpskými vrcholky hor s aktivními ledovci a bohatou vegetací.
13. den: Naši cestu ukončíme v hlavním městě Špicberků, Longyerbyeanu. Domů si odneseme neocenitelné vzpomínky na přátele, setkání s divočinou a arktické dobrodružství, které se koná jednou za život. Odlet do Oslo, tranzitní nocleh.
14. den: V dopoledních hodinách odlet do Prahy.