ZAVAZADLA
Bezpečnostní pravidla pro zavazadla na evropských letištích
Ostré předměty
Všechny nože, nůžky, ostré předměty nebo řezné nástroje jakéhokoliv druhu a délky, ať už z kovu nebo jiného materiálu, musí být zabaleny v odbaveném zavazadle. Nelze je převážet v příručním zavazadle ani u sebe.
Kapaliny, aerosoly, gely a prášky
Bezpečnostní předpisy omezují množství kapalin, aerosolů a gelů povolené v příručních zavazadlech. Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO, orgán OSN pro stanovování leteckých norem, definovala směrnice, které přijímá stále více vlád. Současná omezení pro kapaliny, aerosoly a gely jsou taková, že musí být v nádobách o objemu 100 ml nebo ekvivalentních, umístěných v průhledném znovu uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr. Při bezpečnostní kontrole by tyto plastové sáčky měly být předloženy odděleně od ostatních příručních věcí. Výjimkou jsou léky, kojenecké mléko/potraviny, speciální dietní požadavky. Některá letiště také vyžadují dodatečné prověřování prášků v množství větším než 355 ml. Tekutinami se rozumí: voda a další nápoje, polévky, sirupy, krémy, pleťová mléka a oleje, opalovací přípravky, parfémy, spreje, gely včetně šampónů a sprchových gelů, nádoby pod tlakem včetně pěny na holení, pěnových tužidel, dalších pěnových přípravků a deodorantů, pasty včetně zubní pasty, směsi tuhých a tekutých materiálů (např. marmeláda) a všechny další materiály podobné konzistence. Zboží tekutého, gelového či aerosolového charakteru prodávané v letištních obchodech musí být vždy uloženo a uzavřeno prodavačem společně s účtenkou do příslušného průhledného obalu s označením letiště, na kterém si cestující dané zboží koupil. Touto kontrolou projde i zboží pořízené na letišti v Praze, a to v případě, že od jeho nákupu uběhlo více než tři hodiny.
Zdravotní předměty
Pokud požadujete použití lékařských injekčních stříkaček za letu, například pro inzulín, potřebujete zdokumentovaný doklad o lékařské potřebě a zajistit, aby byl materiál odborně zabalen a označen. Pokud tomu tak není, lék bude pravděpodobně odstraněn při bezpečnostní prohlídce.
Přenosná elektronická zařízení
Doporučujeme, abyste si všechna přenosná elektronická zařízení uchovávali u sebe v příručním zavazadle. Notebooky, tablety a mobilní telefony je nutné předložit samostatně na bezpečnostních kontrolních bodech pro další kontrolu.
Pokud cestujete s náhradními bateriemi, elektronickými cigaretami/vapes nebo záložním zdrojem energie (powerbanka), musíte je vždy přepravovat v příručním zavazadle, a ne v odbaveném zavazadle. Jakékoli náhradní baterie musí být jednotlivě zabaleny, aby se zabránilo zkratu.
Jaké předměty nelze převážet v příručním ani odbaveném zavazadle
Stlačené plyny – hluboce chlazené, hořlavé, nehořlavé a jedovaté, jako je butanový kyslík, kapalný dusík, láhve se stlačeným plynem, žíraviny, jako jsou kyseliny, zásady, rtuť a baterie s mokrými články a přístroje obsahující rtuť,
výbušniny, munice, ohňostroje a světlice, munice včetně slepých nábojnic, ruční zbraně, ohňostroje. Dále jsou zakázané hořlavé kapaliny a pevné látky, jako jsou náplně do zapalovačů, palivo do zapalovačů, zápalky, barvy, ředidla, podpalovače, zapalovače, které je třeba před zapálením převrátit, radioaktivní materiál, aktovky s nainstalovaným alarmem zařízení, oxidační materiály, jako je bělicí prášek a peroxidy, jedy a infekční látky, jako jsou insekticidy, přípravky na hubení plevele a živé virové materiály, též jiné nebezpečné předměty, jako jsou magnetizované materiály, urážlivé nebo dráždivé materiály.
Letecká společnost má právo rozhodnout, že příruční zavazadlo umístí bez doplatku do zavazadlového prostoru letadla. To se stává při kompletně plných letech, když není možné všechna příruční zavazadla umístit na palubu s cestujícími.
ZTRÁTA NEBO POŠKOZENÍ ZAVAZADLA
Globálně 99,5 % všech zavazadel cestuje s cestujícím podle plánu a velká většina zavazadel, se kterými se špatně manipuluje, je cestujícím vrácena do 48 hodin. To nic neubírá na skutečnosti, že příjezd bez zavazadel nebo jejich poškození je značnou nepříjemností.
K mnoha nesprávným manipulacím se zavazadly dochází v místě předání kvůli problémům s přesností, a to je často způsobeno přetížením řízení letového provozu. Někdy prostě není možné přesouvat tašky mezi lety v dostupném čase. IATA a její členové nadále tvrdě pracují na dalším zlepšování bezproblémového a včasného doručení zavazadel.
Pokud vaše zavazadlo není doručeno při výdeji zavazadel nebo je poškozeno, je nutné, abyste před opuštěním prostoru výdeje zavazadel nahlásili tuto skutečnost u příslušné přepážky. Obvykle je přepážka označena nápisem „Baggage Claim“. Od personálu dostanete tištěné potvrzení PIR (Property Irregularity Report), které si musíte uschovat. Toto je výhradně zodpovědností každého cestujícího, průvodce vás v případě nejasností nasměruje na správné místo nebo pomůže v komunikaci u přepážky. Bez vydaného potvrzení není možné následně sledovat a vyřizovat poškození, ztrátu či zpoždění zavazadla.
Pojišťovna neplní poškození zavazadla během přepravy. Za přepravu zavazadel je zodpovědná letecká společnost. Klient si hlášení škodné události s leteckou společností vyřizuje sám za sebe. CK případně vypomůže.